Aktualności z branży systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji - Eko Trend 

+48 602 777 776, serwis 784 577 757

Super User

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że program Czyste Powietrze boryka się z rosnącymi opóźnieniami w wypłatach dotacji. Problem ten został omówiony podczas wspólnej konferencji prasowej w dniu 18 stycznia 2024 roku przez przedstawicieli PAS i Fundację Instrat.


Andrzej Guła, lider PAS, zauważa, że luka finansowa wynosi obecnie ponad 300 milionów złotych i co tydzień powiększa się o kolejne 100 milionów. Przewiduje się, że do końca lutego ta kwota się podwoi, osiągając 700 milionów złotych. Jest to sytuacja nieakceptowalna. Sprawa jest poważna z uwagi na kilkanaście tysięcy rodzin, które poniosły koszty związane z termomodernizacją swoich domów i wymianą źródła ciepła. Dla utrzymania wiarygodności programu konieczne jest uniknięcie długotrwałego oczekiwania na zwrot środków. Andrzej Guła podkreśla, że kryzys w ramach programu Czyste Powietrze staje się istotnym wyzwaniem. Nie da się ukryć, że jego zażegnanie będzie papierkiem lakmusowym obecnej władzy. Okaże się, czy optymistyczne zapewnienia nowego rządu o walce o czyste powietrze znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Widoczny jest znaczący niedobór środków finansowych, co może skutkować utratą cierpliwości ze strony obywateli. Jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, kwota 700 milionów złotych zaległości wobec kilkunastu tysięcy rodzin stanie się rzeczywistością. Przed dwoma tygodniami premier Donald Tusk zadeklarował pełne zaangażowanie w skuteczną walkę ze smogiem, zapowiadając wsparcie błyskawicznej i kompleksowej termomodernizacji. Jednocześnie zadeklarował, że Polska w drugiej połowie roku stanie się termomodernizacyjnym liderem w Europie. Dokładnie taki postulat znalazł się we wspólnym apelu PAS i Fundacji Instrat do premiera Donalda Tuska. Apel dotyczył kwestii podjęcia działań mających na celu usprawnienie programu Czyste Powietrze. Według ekspertów najłatwiej byłoby to zrobić poprzez alokację 2 miliardów złotych z funduszu REPowerEU. Niezbędne jest także natychmiastowe podjęcie działań mających na celu odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dodatkowo w dalszej kolejności wzywają do rozważenia wykorzystania środków z Funduszu Spójności i innych niezbędnych źródeł finansowania.

Lato to czas upałów i wysokie temperatur  mogą być uciążliwe. 

Długotrwałe wystawienie na działanie nieprzyjemnego ciepłego powietrza może powodować dolegliwości i problemy zdrowotne. W takim wypadku klimatyzacja w domu może podnieść komfortowy tryb życia.

Cyrkulacja powietrza to bardzo ważna kwestia w każdym budynku. Prawidłowo wykonana wentylacja domu zapewnia bezpieczeństwo budynku przed wilgocią i pleśnią oraz dobre samopoczucie jego mieszkańców.


 

Montaż pompy ciepła w starym domu jest opłacalny, ...

Wprowadzanie w życie ekologicznych nawyków lub rozwiązań technologicznych jest inwestycją w przyszłość nas wszystkich. Przejawia się to zarówno w codziennych aktywnościach obywateli, np. segregowaniu odpadów, jak również w inicjatywach władz państwowych.

Jeszcze kilka lat temu systemy wentylujące pomieszczenia i chłodzące powietrze były luksusem dostępnym dla nielicznych. Powoli stają się standardem nowego budownictwa jednorodzinnego. Urządzeń na rynku jest bardzo wiele i dzięki temu można wybrać klimatyzację idealnie dopasowaną do domu, potrzeb oraz budżetu. A jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka porad!

Każdy nowy rok przynosi wiele zmian w różnych dziedzinach życia. Rok 2022 nie będzie się pod tym względem różnił od lat poprzednich. Czy branża grzewcza także czymś zaskoczy? Oczywiście. Troska o klimat oraz środowisko naturalne to jeden z najważniejszych elementów współczesnej polityki. Zaś rządzący starają się rozszerzyć dostęp do ekologicznych instalacji grzewczych.

Nowoczesne budownictwo chętnie wykorzystuje ekologiczne i efektywne technologie, które zwiększają komfort użytkowania oraz korzystnie wpływają na domowy budżet i środowisko. Jednym z rozwiązań, które coraz częściej pojawia się w polskich domach jednorodzinnych jest rekuperacja, czyli specjalny system wentylacyjny. Jakie dokładnie ma zalety? Czy się opłaca?

Wykorzystanie technologii do ogrzewania i chłodzenia budynków może znacznie obniżyć emisje dwutlenku węgla i nie tylko.
Przeprowadzono badania w Centrum Globalnej Polityki Energetycznej Uniwersytetu Columbia, które sugerują, że dalsze innowacje w zakresie pomp ciepła w połączeniu ze środkami regulacyjnymi, mogą znacznie zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych z sektorów ogrzewania i chłodzenia w sposób znaczący dla odbudowy i regeneracji środowiska naturalnego.

Alternatywne źródła energii wchodzą z przytupem w nasze życie. Rosnące ceny tradycyjnych paliw kopalnych powodują nieopłacalność tradycyjnych sytemów ogrzewania. Natomiast przyroda daje nam wiele alternatyw ekologicznego i oszczędnego pozyskiwania energii cieplnej. Pompy ciepła wykorzystują tą bezpłatną i wszech dostępną energię.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym [1].

Ulga podatkowa może łączyć się z dotacją z Programu Czyste Powietrze

Celem Programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program pozwala na wymianę trzech milionów nieefektywnych źródeł ciepła na niskoemisyjne w okresie jego obowiązywania. Budżet programu na lata 2018-2029 to aż 103 miliardy złotych.

2024 Eko Trend. All Rights Reserved.