Rekuperacja - czym jest? - Eko Trend 

+48 602 777 776

wtorek, 30 listopad 2021 07:04

Rekuperacja - czym jest?

Napisał
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • E-mail
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowoczesne budownictwo chętnie wykorzystuje ekologiczne i efektywne technologie, które zwiększają komfort użytkowania oraz korzystnie wpływają na domowy budżet i środowisko. Jednym z rozwiązań, które coraz częściej pojawia się w polskich domach jednorodzinnych jest rekuperacja, czyli specjalny system wentylacyjny. Jakie dokładnie ma zalety? Czy się opłaca?

Rekuperacja – co to?

Najprościej mówiąc jest to sposób na odzyskanie energii termicznej, czyli cieplnej, za pomocą specjalnego, mechanicznego systemu wentylacyjnego z funkcją odzysku ciepła, który to przeprowadza cyrkulację powietrza. Gazy wylotowe, w tym przypadku powietrze, jest filtrowane i ponownie wykorzystywane, oddając przy tym energię, która może być ponownie wykorzystana.

Czy rekuperacja się opłaca? - zalety nowoczesnego systemu wentylacyjnego

Inwestycja w tego typu instalację niesie za sobą szereg korzyści, istotnych dla domowników, ich komfortu oraz rodzinnego budżetu. Zapewnia m.in.:

  • doskonałą jakość powietrza w pomieszczeniach - nowoczesny i wydajny system filtruje powietrze i oddaje je oczyszczone. Dzięki temu cechuje się ono niską zawartością dwutlenku węgla, wilgoci, bakterii oraz drobnoustrojów;
  • stałą wentylację - system działa 24/h, regularnie poprawiając jakość powietrza;
  • skuteczność przez cały rok - instalacja utrzymuje stały skład powietrza w pomieszczeniu. Na jakość powietrza w domu nie ma wpływu temperatura na zewnątrz oraz liczba osób w pomieszczeniu;
  • komfort termiczny - system ten przekłada się na niższe koszty ogrzewania, bowiem odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i tę energię wykorzystuje do ogrzania powietrza nawiewanego.

Wymagania – gdzie można zamontować system rekuperacyjny?

Już na etapie projektowania budynku warto przemyśleć kwestię systemu wentylacyjnego. Wówczas można tak rozplanować miejsce, aby ta oraz inne instalacje nie kolidowały ze sobą i znalazły się tam, gdzie będą najbardziej dopasowane do potrzeb.

Rekuperacja jest obecnie wymogiem w domach energooszczędnych, zgodnych ze standardami WT2021. Instalacja może być montowana także w starych, remontowanych budynkach, a nawet mieszkaniach. Ważne, aby obiekty te były dobrze izolowane, najlepiej z nowymi oknami.

Czytany 329 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 30 listopad 2021 07:07
Więcej w tej kategorii: Program Czyste powietrze »