Program czyste powietrze - Eko Trend 

+48 602 777 776

wtorek, 12 lipiec 2022 12:42

Program Czyste powietrze

Napisał
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • E-mail
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wprowadzanie w życie ekologicznych nawyków lub rozwiązań technologicznych jest inwestycją w przyszłość nas wszystkich. Przejawia się to zarówno w codziennych aktywnościach obywateli, np. segregowaniu odpadów, jak również w inicjatywach władz państwowych.

Wprowadzanie w życie ekologicznych nawyków lub rozwiązań technologicznych jest inwestycją w przyszłość nas wszystkich. Przejawia się to zarówno w codziennych aktywnościach obywateli, np. segregowaniu odpadów, jak również w inicjatywach władz państwowych. Te zaś, mając na uwadze dobro planety, oferują dofinansowanie na budowę ekologicznych instalacji grzewczych. Jedną z takich inicjatyw jest program czyste powietrze, o którym opowiemy w tym materiale. Zapraszamy do lektury!

Co to jest program czyste powietrze?

Odpowiada za niego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej, który to udziela wsparcia finansowego przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska. Jednym z zadań NFOŚiGW jest efektywne wykorzystanie środków otrzymanych ze źródeł zagranicznych i państwowych, właśnie na cele ekologiczne.

Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza, głównie przez smog, celem programu wprowadzonego przez NFOŚiGW stało się ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Smog jest konsekwencją spalania węgla niskiej jakości oraz różnego rodzaju odpadów w nieefektywnych i przestarzałych źródłach ciepła, zatem program Czyste powietrze powstał, by umożliwić obywatelom zmodernizowanie systemu grzewczego.

Wysokość dofinansowania

W ramach podstawowego poziomu programu Czyste powietrze można otrzymać maksymalnie 30 tysięcy złotych. Z kolei na podwyższonym poziomie kwota wynosi maksymalnie 37 tysięcy złotych. Dofinansowanie jest przyznawane wyłącznie raz.

Suma dotacji jest zależna nie tylko od poziomu, ale także rodzaju przedsięwzięcia oraz urządzenia. Przykładowo będzie ona niższa, gdy inwestycja nie obejmuje wymiany źródła ciepła, a jedynie montaż rekuperacji, przeprowadzenie termomodernizacji oraz sporządzenie dokumentacji.

Kto może ubiegać się o dotację?

Dofinansowanie do termomodernizacji systemu grzewczego mogą otrzymać osoby fizyczne, a konkretnie właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych bądź lokalu mieszkalnego, wydzielonego w budynku.

Dotacja jest przekazywana jedynie na budynki jednorodzinne lub obiekty ze statusem budynku mieszkalnego. Nie przysługuje więc obiektom wykorzystywanym sezonowo takim, jak domki letniskowe. Dofinansowanie jest przekazywane tylko na jeden budynek, niezależnie od liczby jego właścicieli.

Czytany 144 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 lipiec 2022 12:55
Więcej w tej kategorii: « Rekuperacja - czym jest?