Ogrzewanie podłogowe - wycena, dobór, montaż - Eko Trend 

+48 602 777 776

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe jest aktualnie instalowane w większości nowo powstających domów


Zalety ogrzewania podłogowego
Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, warto zacząć od jego zalet, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy więc krótkie zestawienie, które pokazuje, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie:
1. Komfort
Dzięki temu, że w ogrzewaniu podłogowym, grzejnikiem jest tak naprawdę cała powierzchnia podłogi, temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie, co sprawia, że w każdym miejscu pokoju odczuwalny jest efekt ciepłej podłogi - docenią to szczególnie tzw. zmarzluchy oraz dzieci, które większość czasu spędzają bawiąc się na podłodze.
2. Estetyka wnętrza
Instalacja ogrzewania podłogowego znajduje się pod podłogą, co sprawia, że w pomieszczeniach nie ma żadnych widocznych elementów grzejnych – możliwości aranżacyjne są wiec znacznie większe niż w przypadku zastosowania kaloryferów.
3. Ekonomia
Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe - temperatura wody, która płynie w rurach, nie przekracza 45 stopni, co sprawia, że jej ogrzanie jest dużo tańsze niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Kolejne oszczędności wiążą się z tym, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje uciekania ciepła pod sufit, dzięki czemu możemy grzać słabiej niż w przypadku ogrzewania kaloryferami. Ograniczenie ucieczki ciepła to także możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach - warto wiedzieć, że 1 °C mniej może powodować różnicę w wydatkach na ogrzewanie sięgającą od 5 do 10%.
4. Zdrowie
Ogrzewanie podłogowe powoduje zdecydowanie mniejszy efekt wysuszania powietrza w pomieszczeniach oraz zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu i drobnoustrojów, co wynika z niższej temperatury wody, jaka pływanie w rurach grzejnych (ogrzewanie podłogowe ogranicza ruch powietrza, co sprawia, że cyrkulacja kurzu jest mniejsza i możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków higienicznych, które mają szczególne znaczenie dla alergików).
5. Ekologia i nowoczesność
W związku z tym, że ogrzewanie podłogowe wykorzystuje znacznie niższe temperatury, to idealnie nadaje się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła, wśród których wymienić można pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Rozwiązanie to pozwala więc wykorzystywać nowoczesne technologie i dbać o środowisko naturalne.
6. Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła – korzyści połączenia
Jeśli w Twoim domu głównym urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła, to tym bardziej warto rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego. To urządzenie grzewcze również osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych. Według szacunków sezonowej efektywności SCOP pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (35/28℃) pracuje aż o 20% wydajniej niż z grzejnikami (55/48℃).
Przykładowo: pompa ciepła z możliwością wyboru dolnego źródła energii (np. flexoTHERM exlusive) przy współpracy z grzejnikami osiąga współczynnik efektywności (COP) 3,3, co oznacza, że z każdej 1 kWh energii elektrycznej pompa pozyskuje 3,3 kWh ciepła. W przypadku połączenia z ogrzewaniem podłogowym wskaźnik COP pompy wzrasta do 5,1 – to daje aż 35% oszczędności na kosztach ogrzewania domu!
Posiadacze pompy ciepła zastanawiający się nad wyborem ogrzewania podłogowego powinni pamiętać o jeszcze jednej korzyści tego połączenia – możliwości aktywnego i pasywnego chłodzenia pomieszczeń latem.
Chłodzenie aktywne opiera się na odwróconym działaniu pompy ciepła – zamiast dostarczać ciepło do wnętrza, urządzenie odbiera je i przekazuje do wymiennika gruntowego. Czynnik grzewczy, czyli woda w instalacji podłogowej, zostaje w ten sposób schłodzony.
Chłodzenie pasywne wykorzystuje naturalną różnicę między niższą temperaturą gruntu a wyższą wewnątrz domu. Woda w instalacji podłogowej pobiera nadmiar ciepła z pomieszczeń, a następnie jest ono odprowadzane do gruntu bez udziału sprężarki.

Bezpłatna wycena,dobór i montaż ogrzewania podłogowego
Swoim klientom proponujemy fachowe doradztwo oraz dobór optymalnych rozwiązań ogrzewania podłogowego dostosowanego dla domów, firm, mieszkań.
Przygotowujemy indywidualną propozycję – bezpłatną ofertę.
Wykonujemy kompletne instalacje ogrzewania podłogowego:
– ułożenie podbudowy – styropian (styropian po stronie klienta)
– rozprowadzenie rur grzewczych w pomieszczeniach
– montaż rozdzielaczy z rotametrami i zaworami odcinającymi
– montaż szafek rozdzielaczowych
– ułożenie folii (ekranu) z rastrem
– doprowadzenie instalacji C.O. do rozdzielaczy i kotłowni
– montaż magistrali ogrzewania podłogowego
– zalanie instalacji wodą i próba szczelności na wodzie
– wykonanie odpowiednich dylatacji ściennych i drzwiowych

Masz pytania? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez poniższy formularz.