Klimatyzacja do domu - jak wybrać - Eko Trend 

+48 602 777 776

czwartek, 03 luty 2022 09:35

Klimatyzacja do domu - jak wybrać

Napisał
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • E-mail
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeszcze kilka lat temu systemy wentylujące pomieszczenia i chłodzące powietrze były luksusem dostępnym dla nielicznych. Powoli stają się standardem nowego budownictwa jednorodzinnego. Urządzeń na rynku jest bardzo wiele i dzięki temu można wybrać klimatyzację idealnie dopasowaną do domu, potrzeb oraz budżetu. A jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka porad!

Na początek

 

Wybierać można między urządzeniami przenośnymi a stacjonarnymi. Modele mobilne mają tę zaletę, że nie obciążają nadmiernie instalacji elektrycznej. Do ich montażu nie trzeba przeprowadzać remontu. Można je łatwo przenosić między pomieszczeniami i stosować tam, gdzie tylko jest taka potrzeba. Są jednak mniej wydajne niż modele stacjonarne i pracują głośniej. Urządzenia stacjonarne są można zamontować od razu podczas budowy domu. Nie ingerują w estetykę pomieszczeń i równomiernie schładzają powietrze. Zazwyczaj mają więcej dodatkowych funkcji niż modele przenośne.

 

Aby klimatyzator do domu spełniał swoje zadanie powinien mieć:

 

  • odpowiednio dobraną moc – wielkość budynku oraz ilość kondygnacji ma tutaj kluczowe znaczenie. Jednopiętrowe, niewielkie obiekty nie wymagają urządzeń o dużej mocy. Wydajniejsze modele będą potrzebne w budynkach większych lub piętrowych;
  • wysoką wartość przepływu powietrza – zasada jest prosta, im wyższa wartość tym szybciej i wydajniej działa urządzenie;
  • wysoką klasę energetyczną – zazwyczaj używa się tego urządzenia latem, w czasie największych upałów. Wówczas klimatyzacja chłodzi powietrze w domu niemal 24 godziny na dobę. Jeśli urządzenie będzie miało niską klasę energetyczną, będzie pobierać więcej energii, co zaowocuje wysokimi rachunkami za prąd.

 

Klimatyzacja do domu – wybierz dodatkowe funkcje

 

Wiele osób ma szczegółowo sprecyzowane wymagania dotyczące urządzeń i potrzebuje dodatkowych udogodnień. Warto więc zwrócić uwagę na klimatyzatory, które oferują coś więcej niż chłodzenie powietrza. Do wyboru są np. modele z termostatem, który umożliwia utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury. Niektóre urządzenia mają funkcję ogrzewania. Dzięki niej można cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniach, niezależnie od panującej pory roku. Wiele modeli oferuje oczyszczanie i osuszanie powietrza.

Czytany 288 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 luty 2022 09:56