O programie "moje ciepło" - Eko Trend 

+48 602 777 776

O programie "Moje Ciepło"

  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • E-mail

Każdy nowy rok przynosi wiele zmian w różnych dziedzinach życia. Rok 2022 nie będzie się pod tym względem różnił od lat poprzednich. Czy branża grzewcza także czymś zaskoczy? Oczywiście. Troska o klimat oraz środowisko naturalne to jeden z najważniejszych elementów współczesnej polityki. Zaś rządzący starają się rozszerzyć dostęp do ekologicznych instalacji grzewczych.

Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program o nazwie Moje Ciepło. Od kiedy będzie on obowiązywać? Na jakich zasadach? Jaka będzie wysokość dofinansowania? Poniżej odpowiadamy na te pytania!

Cel programu Moje Ciepło na 2022 rok

Wysoka emisja dwutlenku węgla, metanu i innych gazów zagraża równowadze klimatycznej na świecie. W naszym kraju ok. 70% domów jest ogrzewanych paliwami stałymi, np. węglem, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Dlatego też powinniśmy inwestować w bezpieczne dla środowiska systemy grzewcze. Pompy ciepła, bo o nich mowa, pobierają niezbędną energię z powietrza, gruntu lub wody. Są rozwiązaniem efektywnym i wydajnym, lecz – dla wielu – kosztownym. Dlatego celem programu Moje Ciepło jest dofinansowanie zakupu i montażu pomp w nowych domach.

Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Dofinansowanie jest kierowane do konkretnej grupy użytkowników. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, tzn. właściciele – lub odbiorcy końcowi – nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Uzupełnia się on z programem Czyste Powietrze. Wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać od pierwszego lub drugiego kwartału roku 2022. Dokładna data nie została jeszcze podana.

Wysokość dofinansowania w ramach programu Moje Ciepło

Kwota, którą można otrzymać na zakup i instalację pompy, nie jest taka sama dla wszystkich wnioskujących. Dotacja będzie wynosić 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Dokładna suma jest zależna od rodzaju zastosowanej pompy. Budżet dla wszystkich inwestycji wynosi 600 mln zł. Maksymalnie można ubiegać się o 21 000 zł, w przypadku pomp gruntowych. Najmniejszą kwotą, którą można pozyskać z dotacji jest 7 000 zł, dla pomp powietrznych.

Więcej w tej kategorii: « Ekologia pomp ciepła