Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że program Czyste Powietrze boryka się z rosnącymi opóźnieniami w wypłatach dotacji. Problem ten został omówiony podczas wspólnej konferencji prasowej w dniu 18 stycznia 2024 roku przez przedstawicieli PAS i Fundację Instrat.
Andrzej Guła, lider PAS, zauważa, że luka finansowa wynosi obecnie ponad 300 milionów złotych i co tydzień powiększa się o kolejne 100 milionów. Przewiduje się, że do końca lutego ta kwota się podwoi, osiągając 700 milionów złotych. Jest to sytuacja nieakceptowalna. Sprawa jest poważna z uwagi na kilkanaście tysięcy rodzin, które poniosły koszty związane z termomodernizacją swoich domów i wymianą źródła ciepła. Dla utrzymania wiarygodności programu konieczne jest uniknięcie długotrwałego oczekiwania na zwrot środków. Andrzej Guła podkreśla, że kryzys w ramach programu Czyste Powietrze staje się istotnym wyzwaniem. Nie da się ukryć, że jego zażegnanie będzie papierkiem lakmusowym obecnej władzy. Okaże się, czy optymistyczne zapewnienia nowego rządu o walce o czyste powietrze znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Widoczny jest znaczący niedobór środków finansowych, co może skutkować utratą cierpliwości ze strony obywateli. Jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, kwota 700 milionów złotych zaległości wobec kilkunastu tysięcy rodzin stanie się rzeczywistością. Przed dwoma tygodniami premier Donald Tusk zadeklarował pełne zaangażowanie w skuteczną walkę ze smogiem, zapowiadając wsparcie błyskawicznej i kompleksowej termomodernizacji. Jednocześnie zadeklarował, że Polska w drugiej połowie roku stanie się termomodernizacyjnym liderem w Europie. Dokładnie taki postulat znalazł się we wspólnym apelu PAS i Fundacji Instrat do premiera Donalda Tuska. Apel dotyczył kwestii podjęcia działań mających na celu usprawnienie programu Czyste Powietrze. Według ekspertów najłatwiej byłoby to zrobić poprzez alokację 2 miliardów złotych z funduszu REPowerEU. Niezbędne jest także natychmiastowe podjęcie działań mających na celu odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dodatkowo w dalszej kolejności wzywają do rozważenia wykorzystania środków z Funduszu Spójności i innych niezbędnych źródeł finansowania.